Architektura instytucji służących innowacji (inkubatorów, klastrów, centrów), jest paradoksalnie zunifikowana i banalna. Architektura Klastra Innowacji jest próbą znalezienia formy dla idei innowacji i stworzenia środowiska stymulującego innowację – wyjściem poza standardową architekturę biurowców i parków przemysłowych.
Nowe, innowacyjne idee rodzą się na styku dyscyplin. Klaster Innowacji jest zatem przestrzenią stymulującą spotkania ludzi różnych profesji, platformą wymiany myśli i doświadczeń. Integracji sprzyja zarówno demokratyczna i otwarta przestrzeń publiczna kampusu – Strefa Integracji – jak i architektura jego poszczególnych budynków zbudowana wokół centralnej przestrzeni integracji – Rdzenia.
Strefa Integracji. Przestrzeń między dawnymi magazynami zostaje przekształcona w ogólnodostępny, wielofunkcyjny plac miejski otwarty na sąsiednie tereny i budynki. Urbanistyka Kampusu zachęca do wejścia z ulicy, osiedla mieszkaniowego czy sąsiedniej uczelni. Przestrzenie między budynkami naprowadzają na centralny wielofunkcyjny plac, Forum. Główne wejście na teren zostaje przebite wprost przez istniejący budynek: od głównej ulicy stanowiącej nieprzyjazny korytarz komunikacyjny. Utracona kubatura jest odzyskana w postaci parterowych pawilonów uzupełniających zabudowę i balansujących kompozycję urbanistyczną kampusu.
Rdzeń, przechodzący przez Budynek A po przekątnej z zachodu na wschód i z góry na dół, jest przestrzenią łączącą wszystkie strefy Klastra, pozwalającą na swobodny przepływ ludzi między nimi, stymulującą przypadkowe spotkania i wymianę. Zawiera w sobie wszystkie elementy programu znajdujące się na marginesie typowej pracy biurowej, które jednak odgrywają w niej coraz większą rolę, takie jak:
- tymczasowe, incydentalne miejsca pracy (“touchdown”),
- co-working,
- stanowiska pracy nieformalnej,
- miejsca regeneracji sił i relaksu,
- miejsca do jedzenia i automaty z napojami i przekąskami.
Rdzeń jest odpowiedzią na postulat naruszenia hierarchii typowego biurowca z “najlepszymi” przestrzeniami najmu na górnych kondygnacjach i “gorszymi” na dolnych. Może być także rozpatrywany jako swoiste odwrócenie typowego traktu biurowego z doświetlonymi przestrzeniami pracy po obwodzie i ciemnymi pomieszczeniami pomocniczymi w wewnętrznym trakcie budynku.
Matryca. Wolny plan i modularność żelbetowej konstrukcji hal Klastra daje możliwość stworzenia przestrzeni modyfikowalnej, wielofunkcyjnej, o dużych możliwościach aranżacji, odpowiadającej na współczesne zapotrzebowania i charakter pracy. W oparciu o modułu istniejącej siatki konstrukcyjnej (6×6 m), powstaje Matryca przykładowych aranżacji wnętrz biurowych, „klocków” pozwalających w łatwy sposób zaaranżować różnorodne i stymulujące środowisko pracy. Matryca jest katalogiem rozwiązań ujmującym całe spektrum współczesnej pracy biurowej: od formalnej do nieformalnej oraz od indywidualnej do kolektywnej.