Program „Centrów Lokalnych”
W toku konsultacji społecznych, Mieszkańcy i eksperci wybrali 10 miejsc na mapie Warszawy, na Mokotowie do pilotażowego programu Warszawskich Centrów Lokalnych został wybrany Skwer Stanisława Broniewskiego „Orszy”.
Centrum Lokalne Orszy ma służyć mieszkańcom. Ma stać wielofunkcyjnym miejscem, które skupiają i łączą społeczność lokalną, sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i sąsiedzkich oraz tworzy przestrzeń do wspólnego spędzania czasu wolnego.
Kontynuacja, uzupełnianie, stopniowe dodawanie
Nasz projekt opieramy na kontynuacji charakteru miejsca, różnych obecnych w nim tradycji, sposobów jego użytkowania i funkcjonowania, a także cech przestrzeni.
Zmienność jako wartość
Proponujemy ukształtowania Centrum Lokalnego „Orszy” tak aby przeżywanie i obserwacja codziennej zmienności miały ważną rolę w kształtowaniu jego charakteru. Projekt tworzą elementy, które będzie można stopniowo dodawać. Umożliwia to dostosowanie go do zmieniających się uwarunkowań realizacyjnych.
Dwie przestrzenie, dwie tradycje
Projekt wykorzystuje i uwypukla odmienność charakteru obu przestrzeni Centrum Lokalnego „Orszy”. W XVIII wieku „Park przed obecnym pałacykiem Szustra” został ukształtowany jako ogród sentymentalny. W nawiązaniu do tej tradycji projektujemy przestrzeń różnorodnych doznań i doświadczeń opartych na detalu, swobodnym charakterze – w sferze widzialnej i w sferze czucia.
Skwer Stanisława Broniewskiego „Orszy” zajmuje przestrzeń wytyczoną w latach trzydziestych XX wieku. Proponujemy zintegrowanie skweru z przestrzenią otaczających go ulic, zgodnie z ideą formy spoistej – głoszoną przez Juliusza Żórawskiego. Nadajemy skwerowi wyraziste kształty geometryczne wyznaczające przestrzeń do różnorodnych działań i podporządkowane uwarunkowaniom i charakterowi miejsca.
Wyraźne ramy i uzupełnianie ich zawartości
Kompozycja skweru wyeksponuje jego środek. Zostaną stworzone wyraźne ramy skweru. Od strony ulic Dąbrowskiego i Różanej powstaną zadaszenia, które umożliwią przebywanie niezależnie od warunków atmosferycznych. W zadaszenia wkomponowaliśmy pawilony, które pomieszczą działające w przestrzeni skweru lokale gastronomiczne i kiosk, oraz wielofunkcyjny pawilon społeczny.
Ramy parku przed pałacykiem Szustra stworzą dwa pasy: pas wzdłuż ul. Morskie Oko, od strony północnej pas terenu wzdłuż nieistniejących bloków. W każdym z pasów zostaną wprowadzone siedziska, drzewa, żywopłoty, ciąg ogrodów społecznych i hotele dla owadów. Okoliczni mieszkańcy będą uprawiać tam kwiaty – rośliny jednoroczne i byliny.