Ikona? Produkcja wielkoskalowych architektonicznych budynków „ikon”, jest dziś niestosownym archaizmem. „Ikona”, która ma stać się narzędziem tożsamości nowych mieszkańców Suqian, wymaga nowej definicji, odcięcia od agresywnej wizualnej stymulacji (bliższej raczej pornografii niż wysublimowanej zmysłowej poezji, także chińskiej). Tworzenie małych architektonicznych i artystycznych interwencji, wydaje się być znacznie bardziej „zrównoważone” pod względem środowiskowym i społecznym niż wznoszenie wielkich konstrukcji ślepych na kontekst i konsekwencje. Proponujemy mieszkańcom Suqian serię aktywności i powstających w ich efekcie obiektów, które nie tylko będą kojarzone z miastem, ale pozwolą ich twórcom i użytkownikom na lepszą integrację między sobą. Chcemy wykorzystać ich liczbę, talenty, motywacje i wrażliwość.
Mieszkańcy Suqian. Rozwój nowych dzielnic Suqian wraz z towarzyszącą im infrastrukturą i przestrzeniami publicznymi, jest wielką szansą dla zaproponowania NOWEGO PODEJŚCIA w kształtowaniu, kontrolowaniu i używaniu tych przestrzeni, bazującego na współdzielonej twórczości i odpowiedzialności tak jej publicznego administratora jak i jej użytkowników. To także możliwość dla wytworzenia IDENTYFIKACJI mieszkańców z miastem i parkiem, ich DUMY i reprezentacji ich UNIKALNOŚCI.
Projekt parku. Na linearną narrację istniejącego parku proponujemy nałożyć nową, nieliniową, warstwę SIECI AKCJI: interakcji międzyludzkich i obiektów/instalacji parkowych.
Metoda. Nasz projekt jest propozycją Metody z przykładami jej wdrożenia, w rozumieniu tak procesu jak i jego fizycznego wyniku (w postaci obiektu parkowego), nie zaś kolejnej agresywnej konstrukcji. To również krok w kierunku środowiska mniej przestymulowanego wizualnie, a harmonijnie oddziałującego na wszystkie zmysły.
Możliwe obiekty wynikowe. Dzięki trzem pojęciom: WSPÓŁPRACY, SEKRETU i ZABAWY, proponujemy serię interwencji, gier i zajęć, które mogą być odkrywane przez użytkowników parku. Rodzaj, liczba i lokalizacji instalacji powinna być ustalona przez Parkową Grupę Aktywistów. Instalacje wymagają różnych umiejętności i dostępu do rożnych technologii od prostych materiałów i narzędzi do bardziej zaawansowanej elektroniki czy hydrauliki.