Oba tereny objęte konkursem znajdują się na skraju obszarów zurbanizowanych, w pobliżu obszarów cennych przyrodniczo: CUS sąsiaduje z obszarem „Natura 2000” rzeki Studnicy, teren boiska – na granicy krajobrazu otwartego, w pobliżu cennego starodrzewu (dawnego cmentarza).
Dla obu terenów, projekt zakłada wytworzenie dwóch odmiennych, swoistych form przestrzennych, możliwych do wyrażenia za pomocą prostego znaku graficznego. Charakterystyczne, oryginalne miejsca wyróżniają się na tle nijakiego otoczenia i nadają mu nową jakość; „chce się” w nich przebywać i warto o nie dbać.
Projektowane przestrzenie mają za cel integrację rozumianą w sensie społecznym i przestrzennym.
INTEGRACJA Jako przestrzenie publiczne, oba tereny mają służyć integracji odmiennych grup użytkowników:
CUS – głównie klientów poszczególnych jednostek organizacyjnych Centrum tj. osób należących do bardzo różnych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, a mieszkającym w obszarze „C”;
tereny rekreacyjno-sportowego przy ul. Piłsudskiego – wszystkich mieszkańców osiedla bez względu na status społeczny i materialny, a także wiek.
CENTRUM USŁUG SPOŁECZNYCH
W aspekcie przestrzennym: przestrzeń publiczna Centrum Usług Społecznych jest miejscem dostępnym, zachęcającym do interakcji, nieformalnym, przyjaznym. Poprzemysłowy charakter miejsca jest uszanowany i podkreślony jako część tożsamości miejsca. Klienci i użytkownicy różnych jednostek tworzących Centrum, spotykają się w jednej, centralnej przestrzeni rekreacyjno-sportowej.
Przestrzeń publiczna CUS składa się z 3 podstawowych elementów:
„Pas rekreacyjny” Tak jak różnorodne funkcje społeczne zostają skupione w budynku Centrum, tak towarzyszące im urządzenia sportowe i rekreacyjne zostają skupione w jednolitym, centralnie położonym Pasie Rekreacji. Pola pasa zostają zaś zagospodarowane w sposób komplementarny, tj. odpowiadający funkcji przylegających budynków.
Ścieżka spacerowa nad Studnicą biegnie na długości terenu CUS prawym brzegiem Studnicy. Ma „krajobrazowy” przebieg, śledzący koryto rzeki i meandrujący między istniejącymi drzewami.
Ogród kwiatowo-warzywny znajduje się pomiędzy budynkami Centrum Aktywności Seniora a Punktem Przedszkolnym, w sąsiedztwie terenu ogródków działkowych.
TEREN PRZY UL. PIŁSUDSKIEGO (BOISKO)
Zagospodarowanie otoczenia boiska wpisuje się w teren o znacznych różnicach wysokości. Celem projektu jest wykorzystanie rzeźby terenu do stworzenia interesującej, wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej sprzyjającej integracji mieszkańców: urządzenia sportowe są nie tylko miejscem aktywności fizycznej mieszkańców, ale także rodzajem otwartej sceny, wzbudzającej ciekawość i przyciągającej sąsiadów.