projekt: Ulice Kręta i Podgórna typ: przestrzeń publiczna lokalizacja: Tczew, PL wielkość: 2 200 m² zespół: Marcin Maraszek, Maciej Kaufman status: I nagroda ex aequo w konkursie, 2017
Projektowane ulice – Kręta i Podgórna – stanowią łącznik pomiędzy znajdującym się na wzgórzu Starym Miastem, a niżej położonymi obszarami. Znaczne różnice wysokości terenu pokonywane przez obie ulice, stwarzają możliwość wykreowania interesującyh przestrzeni i widoków.
Ulica Kręta jest pieszym łącznikiem wewnątrz kwartału kamienic i domów jednorodzinnych. Ma postać schodów terenowych. Projekt zakłada uporządkowanie liczby stopni oraz zwężenie biegów schodów. Odzyskaną w ten sposób przestrzeń przeznacza na kameralne „enklawy sąsiedzkie” z zielenią w donicach i ławkami. W najwyższym punkcie terenu znajduje się publiczny taras ozdobiony widoczną z dołu płaskorzeźbą w formie odlewu w betonie architektonicznym. Ważnym elementem projektu podnoszącym bezpieczeństwo jest oświetlenie wbudowane w ławki i poręcze, rozkładające się równomiernie na całym terenie i zapobiegające oślepianu użytkowników. Projektowane schody mogą być użytkowane w różny sposób:
jako wygodny skrót pieszy (środkowy, prosty bieg),
jako miejsce rekreacji i spacerów (boczne, meandrujące biegi, ławki),
jako scena cyklicznych widowisk rekonstukcyjnych (poszerzone spoczniki).
Ulica Podgórna prowadzi od Rynku w kierunku Wisły. Z jej najwyższego punktu widać zarówno plac jak i rzekę. Projekt zakłada przeprowadzenie trasy pieszej od Rynku do Bulwaru Wiślanego poprzez:
stworzenie w górnej części ulicy platformy widokowej,
fontannę w postaci strugi wody spływającej kaskadowo w stronę Wisły i „prowadzącej” użytkowników nad rzekę,
tarasowego ukształtowania terenu stymulującego rozwój usług w parterach istniejących i projektowanych budynków,
uspokojenie ruchu kołowego,
ułatwienie dostępu do istniejących kamienic,
zadrzewienie ulicy na dolnym odcinku (utrzymanie widoku Wisły ponad koronami drzew).