Park Żerański ma wykorzystać walory terenów nad Kanałem Żerańskim w miejscu niegdyś intensywnie wykorzystywanego, choć nigdy nie ukończonego portu, gdzie natura odzyskuje obszar wcześniej zajęty przez człowieka. Chcemy, aby charakter Parku zachował dla przyszłości różne elementy przeszłości, także tej niedawnej, które wyeksponowane w nowym kontekście, będą zaskakiwały odwiedzających.
Park Żerański powstaje na zdegradowanym obszarze poprzemysłowym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców nowych osiedli wybudowanych w ostatnich latach w najbliższym sąsiedztwie. Nowy nadwodny teren zielony ma zapewnić odwiedzającym miejsca rekreacji i kontaktu z naturą, których obecnie brakuje. Wzorem innych warszawskich parków ma stać się centralnym punktem tożsamości tej części dzielnicy.
W parku powstanie kilka niewielkich pawilonów o funkcjach gastronomicznych, sportowych i społecznych a także wieża widokowa. Ich architektura będzie nawiązywać do przemysłowego charakteru Żerania: portu rzecznego oraz prefabrykowanych elementów budowlanych, które produkowano i wciąż produkuje się w okolicy. Resztki tych elementów, przed laty porzucone na brzegu, stanowią dziś nieestetyczne i niebezpieczne gruzowisko, ale zostaną wtórnie wykorzystane jako atrakcyjny element zagospodarowania terenu oraz ostoja zwierząt i roślin. Do architektury parkowej wprowadzone zostaną elementy (technologie, materiały, formy) kojarzone z budownictwem uprzemysłowionym, które z czasem zostaną wchłonięte przez Park – przerośnięte przez krzewy i drzewa. Otwarta architektura pawilonów pozwoli na ich pełną integrację z przyrodą.
Istniejąca zieleń na obszarze parku zostanie w jak największym możliwym stopniu zachowana. Ze względu na występowanie na tym obszarze silnie zdegradowanych fragmentów zadrzewień zakładamy program wieloletniej przebudowy drzewostanu w takich obszarach w celu podwyższenia jego wartości przyrodniczej i usunięcia zagrożeń dla przyszłych użytkowników parku. Jednocześnie planowane jest wprowadzenie naturalnych muraw parkowych i łąk oraz wzbogacenie roślinności nadwodnej przez przebudowę fragmentów umocnień nabrzeża na struktury umożliwiające rozwój roślin i tworzenie siedlisk dla zwierząt. Projektowane nasadzenia nawiązują charakterem do istniejącej roślinności i będą wspierać odzyskiwanie poprzemysłowego krajobrazu Żerania przez naturę. Na terenie parku zaproponowano place zabaw o różnych formach – pluskawisko, naturalistyczny leśny, zręcznościowy linowo-pomostowy. Oprócz tego planowana jest strefy dla wędkarzy, obserwatorów zawodów wioślarskich, miłośników ćwiczeń na wolnym powietrzu, osób szukających relaksu na plaży lub odpoczywających na rodzinnym pikniku oraz dla psów ich właścicieli. Park będzie służył zarówno mieszkańcom okolicznych osiedli, jak i szerszemu gronu odbiorców – rowerzystów, kajakarzy, użytkowników tramwaju wodnego. Mamy nadzieję ożywić i zrewitalizować jego potencjał, tak aby cieszył wszystkich miłośników odpoczynku nad wodą.